20 حرفه آموزشی جدید به آموزش های استان اضافه شد

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خاورستان  حسین خوشایند، مدیر کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی پیش از ظهر امروز در نشست خبرنگاران اظهار کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای متولی آموزش های مهارتی بین سطوح تحصیلی در سطح استان می باشد.

 

وی اذعان کرد: این اداره کل فعالیت های خود را با هدف تربیت نیروی کار ماهر، نیمه ماهر و ارتقاء مهارت نیروی کار شاغل در دو بخش دولتی و غیر دولتی با داشتن 19 مرکز آموزش درقالب 120 کارگاه ثابت و 450 حرفه آموزشی در بخش دولتی ، 162 آموزشگاه آزاد با 210 حرفه آموزشی در بخش غیر دولتی که سالانه به طور متوسط پنج میلیون نفر ساعت به انجام می رساند.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای بیان کرد: رکن اصلی فعالیت های این اداره، آموزش و مهارت آموزی است که ماموریت و هویت اصلی آن را شکل می دهد و در قالب دوره های 10 تا 1090 ساعته با آموزش در مراکز ثابت و شعب شهری، آموزش در مناطق روستایی و عشایری ، صنایع و صنوف، جوار دانشگاهی، پادگان، زندان و آموزش گاه های آزاد نسبت به تأمین نیروی انسانی ماهر مورد نیاز حوزه های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر در استان اقدام می کند.

 

خوشایند با اشاره به این که تعداد 19 مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی در استان داریم افزود: دو مرکز علمی و کاربردی ، 120 کارگاه ، 450 تعداد حرفه های قابل آموزش، دو هزار، ظرفیت آموزشی سالیانه بخش دولتی و 6 مرکز دارای امکانات شبانه روزی و خوابگاهی در استان می باشد.

 

وی ادامه داد: مراکز آموزش و پرورش در شهرستان های بیرجند، قاین، نهبندان، درمیان، فردوس و طبس وجود دارد.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان این که در بخش دولتی نیز آموزش هایی داده می شود افزود: کل عملکرد آموزشی (نفر ساعت و نفر دوره) بخش دولتی در سال      95 ، سه میلیون 867 هزارو 845 نفر ساعت و تعداد 21 هزار و 933 نفر دوره می باشد.

 

خوشایند ادامه داد: از میان 21 هزار و 933 نفر که در آموزش های مهارتی این اداره کل در سال 95 شرکت کرده اند تعداد 11 هزار و 92 نفر زن و تعداد 10 هزار و هشتصد و چهل و یک نفر مرد بوده اند.

 

وی عملکرد آموزشی (نفر ساعت و نفر دوره) در بخش دولتی از تاریخ یک فروردین ماه تا تاریخ 31 تیر ماه امسال را این چنین بیان کرد: کل این عملکرد آموزشی در بخش دولتی نفر ساعت،  تعداد یک میلیون و117 هزار و 100 نفر و تعداد نفر دوره،  هشت هزار و 293 نفر می باشد.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی استان با اشاره به این که در سال 94 و 95 مقایسه عملکرد آموزشی (نفر ساعت)  24 درصد افزایش داشته است گفت: در حوزه آموزش های دولتی در سال 95، تعداد 20 حرفه آموزشی جدید به آموزش های استان اضافه شده است.

 

خوشایند عنوان کرد: متقاضیان دریافت خدمات مربوط به مشاوره شغلی می توانند با مراجعه به وب سایت مراکز آموزش فنی و حرفه ای سطح استان و یا پرتال اداره کل آموزش فنی وحرفه ای استان از خدمات مشاوره الکترونیکی بهره مند گردند.

 

وی با بیان این که اداره ی فنی و حرفه ای در بخش غیر دولتی نیزآموزش هایی به کارآموزان می دهد گفت: تعداد 162 آموزشگاه های آزاد، تعداد 210 حرفه های آموزشی، یک میلیون و 350 هزار و 551 نفر- ساعت و تعداد هفت هزار و هفتصد و هفتاد نفر- دوره در این مرکزمی باشند.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی استان اظهار کرد: در سال 95 تعداد مجوزهای صادر شده 26 مجوز می باشد.

 

خوشایند گفت: متقاضیان تأسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای با مراجعه به اداره آموزشگاه های آزاد اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی ضمن ضوابط قانونی موجود و دارا بودن شرایط، می توانند در رشته های مختلف که شامل 21 رشته می باشد اقدام به دریافت مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای کرده و دراین حوزه به فعالیت بپردازند.

 

وی ادامه داد: عناوین رشته ها عبارتند از امور اداری ، بهداشت و ایمنی، گردشگری، هتلداری، خدمات آموزشی، کشاورزی صنایع غذایی و… که متقاضیان می توانند مراجعه کنند.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی استان ضمن بیان عملکرد اداره آزمون ، اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان در سال 95 افزود: تعداد حوزه های استان 11 حوزه می باشد، جمع آزمون آنلاین 86 ، تعداد معرفی شدگان 25 هزارو 496 نفر، تعداد قبول شدگان 17 هزار 518 نفر، و درصد قبولی 68.7 درصد و تعداد کارت مهارت صادر شده در استان 13 هزار و 396 نفر می باشد.

 

خوشایند با اشاره به این که در پایان دوره های آموزشی گواهینامه هایی اعطا می شود گفت: از مزایای این گواهینامه ها داشتن اعتبار بین المللی- قابلیت تطبیق با واحدهای درسی دوره کاردانش- شرایط احراز شغل- جهت دریافت پروانه کسب در مشاغل مرتبط الزامی می باشد.

 

وی ادامه داد: جهت کسب وام مشاغل خانگی و جهت بیمه تأمین اجتماعی حرفه های شاغلین صنایع ساختمان، قالی بافان و صنایع دستی وهم چنین احتساب ساعت آموزش به عنوان سنوات تجربی در کارگاه های مشمول طرح طبقه بندی مشاغل سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشوراز سال 93 اقدام به الکترونیکی کردن گواهینامه مهارت نموده است که این گواهینامه ها درقالب کارت الکترونیکی مهارت د اختیار مهارت آموختگان و قبول شدگان آزمون های مهارتی قرار می گیرد.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای در خصوص پروژه ی اقتصاد مقاومتی سال 95 بیان کرد: یکی از این پروژه ها مربوط به توانمند سازی و آموزش های مهارتی روستاییان، عشایر ومناطق محروم مرزی با رویکرد اشتغال پایدارو دیگری میزان در آمد زایی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان می باشد.

خوشایند ادامه داد: پروژه اقتصاد مقاومتی بااهدافی مشخص از قبیل گسترش عدالت اجتماعی در مناطق روستایی، عشایری، مرزی و محروم کشوروجلوگیری ازمهاجرت بی رویه روستاییان و گسترش پدیده حاشیه نشینی شهرها، تحقق پیشرفت فرهنگی- اجتماعی باارتقای کیفیت جمعیت، افزایش نشاط و اصلاح سبک زندگی و تربیت جمعیت مطابق الگوی اسلامی- ایرانی در مناطق هدف و هم چنین تحقق توسعه پایدار زیست محیطی از طریق حفظ و استفاده از منابع طبیعی کشوررا دنبال می کند.

 

وی تصریح کرد: کل نتایجی که در طول سال 95 در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور وبه طبع در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان حاصل گردیده شامل تعداد 101  روستاهای هدف، 114 حرفه آموزشی روستایی و عشایری و هم چنین تعداد 444 نفر دوره آموزشی روستایی و عشایری می باشد.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان در خصوص میزان عملکرد درآمد زایی اداره کل آموزش فنی و حرفهای استان این چنین بیان کرد: این میزان عملکرد درآمدزایی در سال 93 چهار میلیون  و 875 هزار ریال، در سال 94 پنج میلیون و 503 هزار ریال و در سال 95 نیز هفت میلیون و 734 هزار ریال می باشد که به میزان 40 درصد نسبت به سال 94 افزایش داشته است.

 

خوشایندی گفت: مسابقات ملی مهارت هر ساله با هدف کشف استعدادهای حرفه ای جوانان و ایجاد فرصت مناسب برای شکوفایی مهارت ها و دیگری ایجاد انگیزش در جوانان برای کسب مهارت وایجاد سیستم ارزیابی نظام آموزش مهارتی کشور فراهم نمودن فرصت مناسب برای رقابت سالم میان جوانان کشور، ایجاد فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات فنی و تجارب حرفه ای و ترویج فرهنگ مهارت آموزی برگزار می شود.

 

وی با بیان این که این مسابقات در سه مرحله شهرستانی – استانی و کشوری برگزار می شود افزود: در هفدهمین دوره مسابقات ملی مهارت در سال 95 ، در مرحله شهرستانی یک هزار و 651 نفر داوطلب شرکت کردند که از این مییان صد و 15 نفر به مرحله ی استانی راه یافتند.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان ادامه داد: با برگزاری آزمون مرحله استانی 24 نفر به اردوی آمادگی مرحله کشوری دعوت شده اند که از این میان تیم استان خراسان جنوبی در 14 رشته و با 18 نفر رقابت کننده به مرحله کشوری اعزام شده است.

 

خوشایند گفت: در این دوره از مسابقات تیم استان موفق بهدریافت 8 مدالیون در رشته های آجرچینی- ساخت و تولید تیمی- طراحی مهندسی مکانیک- فناوری اتومبیل و مکاترونیک شد.

 

وی هم چنین با بیان این که هجدهمین دوره مسابقات در سال جاری در حال برگزاری می باشد افزود: در این دوره تعداد 1290 نفر در 33 رشته در مرحله شهرستانی شرکت کرده اند که از این تعداد 120 نفر به مرحله استانی راه یافته اند

 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان اضافه کرد: مرحله استانی مسابقات در تاریخ پنج و شش مرداد ماه 96 در 29 رشته در مرکز استان برگزار خواهد شد.

 

خوشایند در خصوص پروژه های برنامه ریزی شده در سال 96 را این چنین بیان کرد: یکی اجرای سه میلیون و 280 هزار نفر ساعت آموزش در بخش دولتی در حوزههای مختلف آموزشی و دیگری اجرای یک میلیون و 500 هزار نفر ساعت آموزش در بخش خصوصی که در حال اجرا می باشد.

 

وی افزود: دیگر پروژه ی برنامه ریزی شده در سال جاری را اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی معرفی کرد.

 

 مدیر کل فنی و حرفه بیان کرد: با عنایت به ضرورت ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال مولد و پایدار برای جوانان کشور و عملیاتی نمودن برنامه های اشتغال وبازار کار در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال و جایگاه و اهمیت مهارت آموزی نیروی کار در محیط واقعی کار و در راستای اجرائی کردن بند 3 سیاست های کلی اشتغال ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و بند 5 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، ((طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی)) با رویکرد ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال مولد و پایدار در تاریخ 15 بهمن ماه سال 95 به تصویب شورای عالی اشتغال رسیده است.

خوشایند با اشاره به این که طرح مذکور با استفاده از ظرفیت آموزشی محیط کار واقعی اهداف متعددی که شامل آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و اجاد خودباوری در مهارت آموزبرای ورود بهعرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی به خصوص در صنایع دستی، کاهش هزینه های جذب و به کارگیری نیروها فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت وتوان آموزشی عملی بنگاه های اقتصادی است را اجرا می کند.

 

وی اضافه کرد: این طرح یکی از روش های آموزش فنی و حرفه ای ات که طی آن مهارت و شایستگی های مورد نیاز در چارچوب استانداردهای آموزشی از مربی به مهارت آموز هم زمان با فرآیند تولید محصول و ارائه خدمت منتقل می گردد.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان میزان تعهد و عملکرد طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی را این چنین اظهار کرد: تعداد 560 تعهد در سال 96 ، 175 عملکرد چهار ماهه امسال و درصد تحقق آن 22 درصد بوده است.

 

خوشایند گفت: دراین طرح دانش آموخته دانشگاهی و مراکز آموززش عال داخل و خارج از کشور که مدرک تحصیلی آن ها مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ویا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد برای مدت مشخص که می تواند بین 4 تا 9 ماه باشد در واحد پذیرنده که یک بنگاه اقتصادی فعال در بخش های خصوصی یا تعاونی است جهت آموزش مهارتی لازم مشغول به فعالیت گردد.

 

وی ادامه داد: در طول این دوره کارورز مبلغی را تحت عنوان کمک هزینه آموزشی کارورزی از سوی دولت دریافت خواهد کرد و کارورز در طول گذراندن دوره تحت پوشش بیمه حوادث قرار خواهد گرفت.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای استان اضافه کرد: واحد های پذیرنده نیز می توانند براساس توافق با کارورز مبلغی را به عنوان کمک هزینه آموزشی به کارورز پرداخت کنند در صورتی که پس از پایان دوره واحد پذیرنده اقدام به جذب کارورزان مقطع کارشناسی و بالاتر کنند از مزایای پرداخت 100 درصد حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت به مدت دو سال بهره مند خواهند گردید.

 

خوشایند در ادام اهداف این طرح را این گونه بیان کرد: قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت وتجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب و کار در داش آموختگان و ارتقاء اخلاق و صلاحیت حرفه ای دانش آموختگان را فراهم می کند.

 

وی به وظیفه اداره کل آموزش فنی و حرفه ای در طرح کارورزی  اشاره کرد و گفت: تدوین استانداردهای آموزشی مهارت مورد نظر طرح کارورزی در طی اجرای طرح ، برگزاری دوره های آموزشی آمادگی شغلی برای کارورزان، اخذ آزمون پایان دوره کارورزی و صدور گواهی باتاییدیه حضور و آموزش کارورز و تهیه گزارش های فصلی شامل این اهداف می باشد.

 

مدیر کل فنی و حرفه ای عنوان کرد: برنامه اجرای طرح کارورزی در سال 96 به تعداد دو هزار و 20 نفر می باشد.

 

خوشایند بیان کرد: پروژه اقتصاد مقاومتی طرح توانمند سازی روستاییان وعشایر در سال جاری ادامه دارد.

 

وی به وضعیت پروژه های عمرانی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی در سال 96 اشاره کرد و گفت: مرکز خواهران طبس، مرکز خواهران قاین و مرکز برادران بیرجند در صورت وصول یک میلیارد و 350 میلیون تومان اعتبار تا دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی از شروع عملیات احداث مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان زیرکوه در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: اعتبار اولیه برای این پروژه 350 میلیون تومان است.

 

خوشایند ادامه داد: امسال مجموع اعتبارات عمرانی اداره آموزش و فنی و حرفه ای خراسان جنوبی 2 میلیارد و 150 میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته 37 درصد رشد اعتبار در این زمینه داشته است.

 

وی مهمترین برنامه های هفته ملی مهارت در استان را غباروبی مزار شهدا، دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه، برگزاری جلسه روز ملی مهارت و کارآفرینی و تجلیل از مربیان و کارکنان برتر مراکز، برگزاری مرجله استانی مسابقه ملی مهارت، سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه، افتتاح 6 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در سطح استان و برگزاری تور رسانه ای از مراکز برشمرد.

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان جنوبی با بیان اینکه در هفته ملی مهارت نمایشگاه دست ساخته های کارآموزان در تمامی شهرستان ها برگزار می شود، گفت: بازدید همگانی از کارگاه های مراکز آموزش فنی و حرفه ای سطح استان و چکاپ رایگان خودرویی در شهرستان بیرجند، خوسف، نهبندان، قاین و فردوس و برگزاری جشنواره اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال در سایه مهارت آموزدر سربیشه از دیگر برنامه های این هفته است.

 

وی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده در هفته ملی مهارت بیان کرد: افتتاح شش آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای، برگزاری نمایشگاه دست ساخته های کارآموزان و برگزاری جلسه روز ملی مهارت و کارآفرینی از جمله برنامه های این هفته است.

 

انتهای پیام / 131

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *